[Tokio, Toshima, Sugamo]


Kōganji in Sugamo is an example of an ordinary little Buddhist temple. While Christians gather in churches, Buddhists usually pray individually or perform religious ceremonies in small groups of relatives, so in most temples there is a little space between the altar and the entrance to a temple.

Świątynia buddyjska Kōganji w dzielnicy Sugamo jest niewielka w porównaniu ze sławnymi kompleksami świątynnymi. Składa się z jednego małego pawilonu (widocznego na zdjęciu drugim) oraz dziedzińca z bramą, kadzielnicą, "biurem parafialnym" i posągiem Kannon (o którym napiszę jutro). Obok bramy znajduje się drewniana konstrukcja z lampionami. Takie małe świątynie stanowią większość przybytków religijnych, podobnie jak w Polsce kościoły obok katedr i sanktuariów.

Zdjęcie drugie przedstawia ołtarz wyłożony słomianymi matami tatami, z bębnem używanym podczas nabożeństw, poduszką dla kapłana, stojakiem na sutry, złoconymi ozdobami oraz posągiem w centrum w głębi ołtarza. W tej części siadają kapłani, natomiast wierni siedzą na matach położonych nieco niżej z boku lub stoją przed ołtarzem.

W buddyzmie nie ma zwyczaju gromadzenia się na ogólne nabożeństwo - różne obrzędy, związane na przykład z pogrzebem lub modlitwą o zdrowie odprawia się na życzenie zainteresowanych, dlatego uczestniczy w nich niewielka liczba osób. Najczęściej jednak każdy modli się indywidualnie i w ten sposób przez świątynię przewija się dziennie wielu ludzi, dla których nie potrzeba dużych przestrzeni. W wielkich świątyniach i ołtarze i mieszczące je pawilony są większe, ponieważ po pierwsze przychodzi tam więcej osób, a po drugie ich integralną częścią są klasztory, dlatego w obrzędach uczestniczą zarówno kapłani jak i mnisi zajmujący ołtarz i jego okolice.

Notice: Japanese characters in the comment's content are not displayed correctly.

***


Uwaga! Znaki japońskie w treści komentarza nie wyświetlają sie poprawnie.

Name:

Komentarze:

28.02.2008, 18:50 :: 124.32.233.138
tokio
Dziękuję! Entuzjazm Czytelników dodaje mi chęci do pracy. :)

27.02.2008, 15:43 :: 194.181.196.250
Mrs. Lovett
cudownie.
podoba mi się ile życia wprowadzasz w tego bloga.