[Tokio, Minato, Odaiba]


This year the Great Tokyo Bay Fireworks Show was held for the 21st time. From 7 to 8.20 PM it used 12000 fireworks, 700000 people came to see it. In the videos you can see people waiting for them on the beach in Odaiba and fireworks themselves - one of the final series.

Wielki Pokaz Sztucznych Ogni w Zatoce Tokijskiej odbył się w tym roku po raz 21. Wypuszczono 12000 fajerwerków. Około 700000 (sic!) osób wybrało się, by je obejrzeć - szacunki nie obejmują osób, które oglądały je z mieszkań itp. Pokaz trwał od 19.00 do 20.20.

Można je było oglądać z dwóch stron Zatoki, na przykład z plaży na Odaiba - sztucznej wyspie, utworzonej po pierwszej wizycie komodora Perry'ego w 1853 roku, który żądał tzw. otwarcia Japonii, czyli przywrócenia stosunków dyplomatycznych oraz wymiany handlowej z zagranicą. Na wyspie zainstalowano armaty, które spełniły oczekiwania ich pomysłodawców i następnego roku zmusiły Perry'ego do zawinięcia do portu w Yokohamie. Obecnie Odaiba, zabetonowana i wybrukowana jak cała reszta Tokio jest uważana za jedno z najlepszych w mieście miejsc do miłego spędzania czasu. Można tu pójść do siedziby Fuji TV, do sklepów, do restauracji i na skrawek piaszczystej plaży, z której rozciąga się widok na Tokio, szczególnie ładne nocą, kiedy widok dominuje Rainbow Bridge. Aha, no i jest jeszcze plastikowa Statua Wolności... (Zdjęcia)

O 17.00 plaża na Odaiba pokryta była szczelnie ludźmi czekającymi na największe tokijskie fajerwerki, lub ich (ludzi) matami, które rezolutnie poprzyklejali taśmami do drewnianej podłogi, czym zajęli sobie miejsca i mogli jeszcze wyskoczyć na zakupy.


[http://jp.youtube.com/watch?v=OHZXwEzJjw0]


Przed 19.00 maty były już zajęte, piknikowe przysmaki rozłożone i konsumowane, a dziewczyna po lewej się troszkę skonfundowała widząc, że obcokrajowiec celuje w nią obiektywem aparatu. Za to jej mama nawet nie zauważyła, zajęta rozmową.


[http://jp.youtube.com/watch?v=oyZmxgiMPqA]


Na początku większe fajerwerki puszczane są pojedynczo, ale podczas finału nie ma między nimi przerwy. (Video z fajerwerkami w kształcie uśmieszków i serduszek nie wyszło mi zbyt dobrze, dlatego zamieszczam tylko w formie klatek.) Oto jedna z trzech części finałowych wystrzałów:


[http://jp.youtube.com/watch?v=TRPmYLSbSzI]

Notice: Japanese characters in the comment's content are not displayed correctly.

***


Uwaga! Znaki japońskie w treści komentarza nie wyświetlają sie poprawnie.

Name:

Komentarze:

12.08.2008, 20:41 :: 78.88.165.169
Ealin
Dzięki za odpowiedź

12.08.2008, 10:22 :: 124.32.233.138
tokio
Nie ma tu jakiejś zasady. Jeżeli masz czas i pieniądze, to zdawaj 4, ot tak dla doświadczenia. Ale to jest podobno banalne, wiec jeśli zależy Ci bardziej na certyfikacie, to lepiej od razu na jakimś ciekawszym poziomie.

12.08.2008, 08:02 :: 83.14.57.154
ealin
Wspaniałe. Tylko pozazdrościć takich widoków.
Mam takie pytanko czy jest sens zdawać 4 kyu czy lepiej poczekać, więcej się pouczyć i zdawać od razu 3 kyu. Pytam bo słyszałam różne opinie na ten temat.