[Tokio, Bunkyō, Ochanomizu Campus]
[Tokio, Itabashi, Ooyama]


[Tokio, Ikebukuro]


I found this curious sticker with instructions on using a sitting toilet in my campus. But I would like to emphesise that it is unusual - most of Japanese know how to use it. Then, just to complete the view of Japanese toilets, let me show that the most ordinary "Western" toilets are not rare here. And the ones with a tap to save water when washing your hands are also quite popular.

Ta nalepka instruująca, jak należy używać sedesu, jest tylko ciekawostką - widziałam taką tylko raz w tylko jednej kabinie i dlatego zrobiłam jej zdjęcie. Z kolei aby uzupełnić obraz japońskich toalet, pragnę zaznaczyć, że najzwyklejsze sedesy bez żadnych bajerów stanowią znaczną część tutejszych tego rodzaju przybytków. Często jednak takie zwykłe sedesy mają spłuczkę z kranikiem - w ten sposób woda użyta do spuszczania jest najpierw w jakże ekologiczny sposób wykorzystana do mycia rąk. :)

PS. Ze względu na pięciostronicowy esej o języku, którego oczekuje się ode mnie na poniedziałek, wnioski z lektury tekstów o ochronie zwierząt przedstawię jutro lub pojutrze.

Notice: Japanese characters in the comment's content are not displayed correctly.

***


Uwaga! Znaki japońskie w treści komentarza nie wyświetlają sie poprawnie.

Name:

Komentarze:

23.03.2008, 09:07 :: 80.55.35.2
gbajson
Rewelka, ciekawe co by się stało gdyby pomysłowi Japończycy sami wymyślali własne sposoby.
Takie etykietki tylko powstrzymują innowację!


17.03.2008, 11:56 :: 124.32.233.138
tokio
Nie, ta instrukcja jest całkiem na poważnie. Podejrzewam tylko, że jest tak stara jak tamte toalety albo ma też w domyśle trafiać do studentek z Chin, które są bardziej przyzwyczajone do dziur w podłodze. Ja sama nie wiedziałam, jak się kuca na "toaletą japońską", więc jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś może nie wiedzieć, jak się siada. ;)

Da się tam spokojnie umyć ręce. Jak widać, pomieszczenie to ma szerokość ponad dwóch sedesów i co prawda położyć się tam nie da, ale umyć ręce bez ocierania łokci na tapecie bez problemu. :)

16.03.2008, 21:07 :: 83.22.54.229
buzi-albo-zycie
wow:D no no:) opis dla kazdego :) swietnie!! zapraszam do mnie! pozdroofka! maya

16.03.2008, 19:15 :: 79.185.74.179
daghmarre
"damskie siku, kupa" i "męskie siku" mnie rozwaliło. Coś pięknego.

Ja tylko widuję w mojej szkole angielskiego "regulamin korzystania z toalety" po ang, żeby nawet podczas "męskiego/damskiego siku" się edukować. Żartobliwe punkty w stylu: "uwagi dla panów, przy sikaniu podejdźcie bliżej, nie jest taki długi, jak myślicie" albo "gdy zamek w drzwiach nie działam, doradza się głośne gwizdanie lub śpiewanie".

Może to też taki żart;P

Nie zaraź się poświęceniem dla pracy i pobycz trochę po tym eseju, a nie od razu pędź do notek;)

Acha, po długiej niebytności odrabiam zaległości /jakiż rym/ i skomentowałam historię z łosiem.

16.03.2008, 12:10 :: 83.27.152.190
nazgee
ta ekologiczna toaleta musi być niestety dość niepraktyczna- mam wrażenie, że żeby umyć ręce, trzeba się nieco nagimnastykować, ocierając się przy tym o toaletę ;]

16.03.2008, 09:51 :: 83.11.36.119
kasiak
jesczez sie z taką instrukcją nie spotkałam ;P

a twój aparat napewno by zrobił takie zdjęcie ;] jak mój tro zrobił to czemu twój by nie potrafił tak ;P