[Tokio, Taitō, Park Ueno]


No, Japanese don't wear kimono everyday, however they do wear it on special occasions. Elder ladies, like these in the picture, wear kimono for meetings with friends or performing traditional arts, eg. ikebana or tea ceremony. Young women choose kimono usually only for celebrations - coming of age ceremony or New Year's Day. The first link below leads to the page with Kimono Simulator - to start the java application you have to click on the fisrt line of the Japanese text there. Next two links lead to the coming of age photos.

Przekonanie o tym, że w Japonii wszyscy chodzą na co dzień w kimonach jest oczywiście błędne, ale mogło się wziąć stąd, że rzeczywiście Japończykom zdarza się wdziać tradycyjny strój, tak jak na przykład Hindusom.

W Japonii własna tradycja narodowa jest powodem do dumy. Festiwale ludowe, tzw. matsuri ściągają rokrocznie tłumy, a strój tradycyjny zakłada się na szczególne okazje. Dla pań na zdjęciu sobotni spacer do parku był wystarczająco wyjątkową okazją, by założyć kimono, natomiast większość obecnych tam wtedy osób ubrana była zwyczajnie. Panie ze zdjęcia na kimonach mają tradycyjne płaszczyki, ciepłe kołnierze oraz dopasowane do zestawu torebki.

SYMULATOR KIMONA to dobry sposób na poznanie w praktyce elementów tradycyjnego stroju oraz wzorów tkanin używanych do szycia kimon. Linkiem do aplikacji java jest pierwszy od góry napis po japońsku.

W dni, które nie są świętami kimono zakładają zazwyczaj starsze panie. Poza wyjściami z koleżankami w taki strój wypada ubrać się także na spotkania związane z tradycyjnymi sztukami. Nauczycielka ikebany i ceremonii herbaty przychodzi do naszego akademika zawsze w kimonie, ale za to nauczycielka z koła ikebany na uczelni zawsze ubrana jest w zwyczajną spódnicę i sweter.

Dziewczęta zakładają kimono podczas ceremonii pełnoletności. W Japonii pełnoletność osiąga się w wieku 20 lat, lecz nie w dniu swoich urodzin, ale w drugi poniedziałek stycznia. Oznacza to, że wszystkie osoby, które w danym roku mają 20 urodziny, niezależnie od ich daty, są dorosłe od stycznia. Panowie obchodzą ten dzień w garniturach, a panie w kimonach, które uwieczniane są na zdjęciach pamiątkowych. Każde studio fotograficzne ma je w swojej ofercie: mogą być bardziej tradycyjne lub nawiązujące do popkulturowej mody.

Również na święta i festiwale dziewczęta ubierają się tradycyjnie. Na przykład oglądanie sztucznych ogni podczas lipcowego święta Tanabata odbywa się w yukatach czyli strojach wyglądających jak kimono, ale składających się z jednej warstwy cienkiej bawełny. Wtedy yukaty zakładają również panowie.

Notice: Japanese characters in the comment's content are not displayed correctly.

***


Uwaga! Znaki japońskie w treści komentarza nie wyświetlają sie poprawnie.

Name:

Komentarze:

26.12.2012, 15:00 :: 72.32.126.134
pyEQxGYpQcA
panna.kat pisze: panna.katTo laczszę słodkie nie jest mi bliżej znane, ale po tym przesłuchaniu z pewnością nie będę się zagłębiać w jej twf3rczość. Zastanawia mnie tylko skąd pomysł, żeby zesatwić Cię z nią nie na zdrowie jej to wyjdzie.VA:F [1.9.11_1134](from 0 votes)

24.02.2008, 06:19 :: 124.32.233.138
tokio
Do tych pań wykorzystałam moja koleżankę Japonkę, która nas przedstawiła i powiedziała, że ja jestem studentka z Polski i chciałabym mieć zdjęcie kimona. Także wszystko było uzgodnione. :)
Dziękuję za radę. Postaram się robić zdjęcia ludzi tak, żeby wyglądało, że fotografuję coś innego. :)

23.02.2008, 13:12 :: 82.160.81.66
openmind
a te panie się nie oburzały...?:) ludzie na ogół nie zauważają jak im się robi zdjęcia,szczególnie bez flesza:) ale nie umieściłbym fotki na której wychodzą żle lub takiej która ich ośmiesza...kwestia wyczucia...fajny blog,pozdro

23.02.2008, 03:27 :: 124.32.233.138
tokio
Kultury-troche: Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że czytanie tego loga sprawia Ci przyjemność. Serio. :)
Y.: Super zabawa nie!? ^_^ Zrobiłam trzy takie zestawy, że nawet chciałam wrzucić to screeny, ale to byłoby nieprofesjonalne. ;)
Nazgee: A jak przyjemnie się bawi kimonami! Można się nauczyć rozróżniania np. elementów obi. :)

22.02.2008, 23:18 :: 83.8.59.103
nazgee
kurcze... niby o tym akurat wiedzialem, ale przyjemnie sie o tym czyta ;]

22.02.2008, 22:53 :: 81.210.24.26
Y.
A ja teraz siedzę i bawię się tym symulatorem...

22.02.2008, 20:20 :: 83.26.84.221
kultury-troche
ps. nawet nie wiesz jak cieszę się ze znalezienia Twojego loga! czytanie takich różnych ciekawostek dobrze mnie nastraja.

22.02.2008, 20:18 :: 83.26.84.221
kultury-troche
przyznaję, że ja osobiście nie czułabym się dobrze w szerokiej paskowanej spódnicy i w czerwonej chuście na głowie... cóż:)

a w kimono z chęcią bym się ubrała, ale nie trudno zauważyć, że to przez zainteresowanie kulturą obcą... ;)